ماهواره، ابزاری برای جنگ نرم

آمریکا قدرت نظامی ودفاع همه جانبه جوانان ایرانی را در جنگ نخست و در هشت سال دفاع مقدس دیده بود، لذا برآن شد تا توان جوانان را بگیرد و بهترین گزینه را در این دید که ابتدا باورهای جوانان و مردم را نسبت به انقلاب واعتقادات دینی ضعیف کند.

به گزارش سفیرجنوب ، بعد از طرح های نتانیاهو، آمریکا چندماه بعد به عراق حمله نظامی وآن را اشغال کرد که طی آن عده زیادی از انسان های بی گناه کشته شدند. اما در مورد ایران طرح فرق می کرد.طرح علیه ایران، استفاده از جنگ نرم که ابزار آن رسانه است،بود.چون قدرت نظامی ودفاع همه جانبه جوانان ایرانی را  در جنگ نخست و در هشت سال دفاع مقدس ۸ ساله دیده  بودند لذا برآن شدند تا توان جوانان را بگیرند و بهترین گزینه را در این دیدند که ابتدا باورهای جوانان و مردم را نسبت به انقلاب واعتقادات دینی ضعیف کنند، لذا در حالیکه ایران تحریم اقتصادی بود، بهترین و پیشرفته ترین تکنولوژی رسانه را به ایران آوردند.ابتدا نیمه دوم سال ۷۰ شایعاتی مبنی بر امکان و دریافت شبکه های تلویزیونی خارجی از طریق آنتن های ماهواره ای به گوش رسید.سال ۷۲ شرایط فرق کرد و پشت بام خانه ها  در تهران و بعضی شهرهای بزرگ میزبان اشیا عجیبی شبیه به سپرهای جنگی روزگاران قدیم، با عنوان دیش ماهواره شد و موضوع ماهواره به یکی از مسائل مهم جامعه تبدیل گردید . در مقابله با این پدیده شوم که چهره زشت خود را پشت نقاب زیبا و جذاب پوشانده بود، مسئولین سلایق و اندیشه های متفاوتی داشتند.عده ای کاملا مخالف بودند و برخورد سلبی را مطرح کردند. عده ای گفتند از برنامه های علمی واخبار آن می توان استفاده کرد. اما در نهایت هیچ برنامه راهبردی جدی طراحی نشد. در سال ۷۳ تخمین زده می شد که ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دیش ماهواره در تهران نصب شده باشد. و اکنون پس از گذشت ۲۰ سال، ماهواره تبدیل به یک چالش اصلی جامعه شده است به نحوی که شبکه هایی ماهواره بنیان های جامعه ، خانواده، ارزش ها و افکار دینی و تمام شئون جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده است.

در یک بررسی تاکنون ، وضعیت فنی ماهواره در ایران به صورت ذیل حاصل شده است و البته این آمار گاهی روزانه یا هفتگی و ماهانه تغییر می کند.

مقدار ماهواره در فضا                                                               ۳۶ ماهواره

کانال های ماهواره قابل دریافت در ایران با کیفیت خوب                        ۳۰۰۰ کانال

کانال های فارسی زبان قابل دریافت در ایران                                     ۱۴۵ کانال

میزان پخش برنامه در هر ۲۴ ساعت                                              ۳۴۵۰ ساعت

شاید در ابتدا این سوال مطرح شود که چرا دشمن به صورت گسترده ازشبکه های ماهواره استفاده می کند.درجواب این سوال باید گفت دلایل زیادی در این امر وجود دارد اما چند مورد مهم در ذیل آمده است :

  • پوشش گسترده : این شبکه ها در بسیاری از مناطق ایران با وضوح بالا قابل دریافت است.
  • قدرت نفوذ بالا در مخاطب : برنامه های ماهواره ای به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که مخاطب را جذب کرده و به دنبال خود می کشاند و فرد هرروزمنتظر است تا سریال های مورد نظر خود را ببیند.و از طرفی تاثیرپذیری از فیلم وسریال هم بسیار نرم و آرام صورت میگیرد و فرد پس از مدتی متوجه می شود که اکثر اعضای خانواده بخصوص همسر و فرزندان تحت تاثیر سریال ها قرار گرفته اند و از پوشش ورفتار وگفتار گرفته تا اعتقادات و باورهای دینی آنها دگرگون شده است و زمینه  بسیاری از آسیب ها فراهم می شود.ارتباطات نامشروع بین افراد و عادی شدن گفتار و رابطه بین نامحرمان و از طرف دیگر سست کردن بینندگان نسبت به انجام فرایض دینی و مذهبی و عدم تعصب نسبت به واجبات دینی از جمله امر به معروف ونهی از منکر نیز از آثار ماهواره است.

سرعت بکارگیری بالا، امنیت پایدار و قابلیت انعطاف نیز از جمله دلایل استفاده دشمن از ماهواره می باشد.

در ادامه به بررسی بعضی از شبکه های مشهور و تاثیرگذار می پردازیم.

ادامه دارد …

محمود زارعی

کلیدواژه ها:

جستجو


آخرین اخبار