ستاد بحران در جازموریان کارت قرمزگرفت

البته نباید انتظار بیش از این از متولیان امر داشت زیرا افرادی که خود باعث نابودی هلیل و جازموریان شده بودند فکر نمی کردند که روزی این اتفاق بیفتد ،متولیان امر که منشاء جازموریان را کوههای جبالبارز می دانستند نباید انتظار بیشتر از آنها داشت.

به گزارش”سفیرجنوب“؛بهروز محمدی در آخرین شماره استدلال نوشت: در روزهای آغازین سال ۹۶بارش رحمت الهی موجب سرازیر شدن سیلاب ها در مسیر هلیل رود و نهایتا جازموریان شد و این مهم موجبات غافلگیری مردم منطقه جازموریان را بوجود اورد و باعث شد که چندین روستا و طایفه از مردم نجیب جازموریان در محاصره سیلاب ها قرار گیرند.

گرچه پوشش اخبار این واقعه از سوی رسانه ملی در استان واقع بینانه نبود و می خواست گناه غاصبان هلیل و جازموریان را بپوشاند و به مردم اینگونه تلقی کند که جازموریان دیگر خشک نیست و حیات تازه آن شکل گرفته است.
این واقعه تنها به دلیل سرازیر شدن سیلابهای ناگهانی درمنطقه جازموریان رخ داد و عشایرمنطقه را که سالها با بحران بی آبی و خشکسالی مواجه بودند را دچار حادثه کرد و این دلیلی نمی شود که بگوئیم جازموریان زنده شده است و دیگر مشکلی نیست.
غاصبان و قاتلان هلیل رود و جازموریان که نابودی ان را رقم زده بودند خود در این مخمصه گیر کردند و ستاد بحران در باتلاق جازموریان به گل نشست و افرادی که مدعی رفع بحران در منطقه جازموریان بودند خود بحران ساز شدند و این ناکارآمدی و عدم آمادگی ستاد را بر همگان واضح و مشهود کرد.
ستاد بحران در حالی به گل نشست که آمادگی مقابله با چنین حادثه ای را نداشت و متاسفانه نداشتن اطلاعات کافی از منطقه باعث شد تا امداد رسانی به مردم مظلوم و محروم جازموریان با مشکل مواجه شود.
نداشتن اطلاعات کافی در حوزه جغرافیایی و روستاهای منطقه موجب شد تا بحران جدی در منطقه شکل بگیرد که اگر نیروهای امدادی سپاه نرسیده بودند شاید تلفات زیادی در جازموریان داشتیم .


مسئولان ستادبحران و متولیان امر در اخبار اعلام می کردند که همه گرفتار شدگان در سیل نجات یافته اند اما مقامات محلی و مردم از گرفتاری عده ای در سیل خبر می دادند و این ناهماهنگی بین اعضای ستاد بحران بود که ناکار آمدی و عدم آمادگی در مقابل بحران ها را به اثبات رساند.
ستاد بحران در حالی در جازموریان گرفتار و زمین گیر شد که امکانات آن پاسخگوی نیاز منطقه نبود و حتی امکانات موجود کارایی لازم را نداشتند.
جای تاسف است که اینگونه مسائل را شاهد هستیم ولی متولیان امر با لاپوشانی کردن مشکلات و با آمار بی اساس افکار عمومی را دچار تشویش می کنند و شانه از زیر بار مسئولیت خارج می نمایند.
اگر نبود همت جان برکفان سپاه و نیروهای #قرارگاه_میثم ،شاهد فاجعه ای در جازموریان بودیم که ننگ ان تا ابد برای متولیان امر باقی می ماند.
البته نباید انتظار بیش از این از متولیان امر داشت زیرا افرادی که خود باعث نابودی هلیل و جازموریان شده بودند فکر نمی کردند که روزی این اتفاق بیفتد ،متولیان امر که منشاء جازموریان را کوههای جبالبارز می دانستند نباید انتظار بیشتر از آنها داشت .
مدیریت بحرانی که در اتفاقات مختلف و حوادث طبیعی در کشور ناتوان بود باید در جازموریان به گل بنشیند.
مردمی که نجار را در استان کرمان تجربه کرده اند بخوبی می دانند که نجار کیست وچگونه عملکردی داشت وچگونه این روزها مدیریت بحران کشور را در دست گرفته است .
وقتی روابط فامیلی و خانوادگی جای تخصص را می گیرد و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بر اساس رابطه فامیلی انتخاب می شود انتظاری بیشتر از این نباید داشت.
امید می رود که متولیان امر به خود آمده و مشکل اصلی امورات را در یابند و با رصد دقیق در همه موارد بخصوص مدیریت بحران و مقابله با حوادث غیر مترقبه از ایجاد خسارات شدید مال و جان به مردم جلوگیری نمایند.

کلیدواژه ها:

برچسب‌ها, , ,

جستجو


آخرین اخبار